Semi Auto Paper Can/Tube Lining Pressing Machine for Custom Cylindrical Box and Premium Packaging
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | One Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Multi-language Pioneer
Fast Delivery
Low MOQ
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
2 languages freely used by foreign trade staff. include: English, Japanese
The supplier can deliver the goods within 15 days
The MOQ for the supplier's products is 1
Sign In to see all verified strength labels (7)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JL-004
- Usage
- Box Making
- Other
- Support Customize
- Feature
- Automatic
- Name
- Round Box Wrapping Machine
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 500*800*950mm
- Trademark
- Yuanyi Automation
- Origin
- China
- HS Code
- 84413090
- Production Capacity
- 40/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 60.00cm * 90.00cm * 110.00cm
- Package Gross Weight
- 100.000kg
Product Description
| ROUND BOX LINING BUBBLE PRESSING MACHINE | |||
| Model NO. | YY-JL004 | Origin | China |
| Transport Package | Wooden case | Delivery Time | 7-12 day |
| HS Code | 84413090 | Trademark | Yuanyi Automation |
JL-004 Semi-automatic rigid round box lining bubble pressing machine is mainly usedto automate the lining bubble pressing process of rigid round box making. Simple operation allows the machine operator to become good with it really quickly.Although this process can be done manually, this machine can improve the efficiency dramatically in rigid round box making.
| Dimension | 500*800*950mm |
| Machine weight | 80KG |
| Speed | 5-10 pcs/min |
| Machine power | 0.2KW/AC220V |
| Box diameter | 60-500mm |
| Box height | 20-200mm |


1. The machine has a simple appearance and is easy to operate.
2. The finished product is non-foaming and non-adhesive.
3. Easy to adjust the size, large screen operation, suitable for all kinds of flat bottom round box.
Dongguan Yuanyi Automation Equipment Co., Ltd. is a company that focuses on the research, development, production, and sales of post-press packaging, painting, and glue assembly machines. The company is located in Houjie Town, Dongguan City, with a factory area of 26000 square meters, The products have passed the EU CE certification and have a number of national patents. The company has developed closure box assembly machine, closure box & shoulder box assembly machine, eye shadow box assembly machine, collapsible box assembly machine, collapsible box assembly & forming machine and supporting equipment with its own intellectual property rights. Our idea:" honesty first, strength crucial, and serving clients wholeheartedly ".By abiding the business idea of"customer first,service crucial". We provide services for clients with superior quality, professional technical strength and efficient,untied and innovative spirit and by highlighting talents and techniques so that they can gain the maximum benefits while enjoying the latest machinery automatic achievements.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Round box making machine
- Semi Auto Paper Can/Tube Lining Pressing Machine for Custom Cylindrical Box and Premium Packaging
Related Categories
Hot Searches
- Box Packing Machine Factories
- Automatic Box Machine Factories
- Box Packaging Machine Factories
- Automatic Box Packing Machine
- Paper Pressing Factories
- Paper Pressing Machine
- Carton Pressing Machine
- Packaging Paper Pressing Machine
- Paper Boxes Pressing Machine
- Paper Tube Lining Pressing Machine Bulkbuy
More