Good Quality Rigid Box Corner Pasting Machine Collapsible Box Paster
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | One Years |
| Certification: | ISO9001, CE |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Multi-language Pioneer
Fast Delivery
Low MOQ
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
2 languages freely used by foreign trade staff. include: English, Japanese
The supplier can deliver the goods within 15 days
The MOQ for the supplier's products is 1
Sign In to see all verified strength labels (7)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- YY-CP40
- Application
- Machinery & Hardware, Gifts & Arts
- Driven Type
- Electric
- After-Sales Service Provided
- Engineers Available to Service Machinery Overseas
- Type
- Box Making Machine
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Usage
- Lid and Base Box
- Other
- Support Customize
- Feature
- Semi-Automatic
- Name
- Case Corner Pasting Machine
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 900*600*1500mm
- Trademark
- Yuanyi Automation
- Origin
- China
- HS Code
- 84413090
- Production Capacity
- 50/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 90.00cm * 60.00cm * 150.00cm
- Package Gross Weight
- 150.000kg
Product Description
| AUTOMATIC GLUEING MACHINE | |||
| Model NO. | YY-CP40 | Origin | China |
| Transport Package | Wooden case | Delivery Time | 7-12 day |
| HS Code | 84413090 | Trademark | Yuanyi Automation |
YY -CP40 Manual corner pasting machine is used to paste the corner of the set up box and the inner box . High - temperature adhesive tape is used to save cost . The posted product is square , stable , beautiful , fast and cheap . It is an indispensable main equipment which is widely used for making rigid box , jewelry box , phone box , shoe box and etc .
| Tape width | 19mm |
| Min Paper size | Length unlimited*Width 40*40*10mm |
| Working speed | 20-40 pcs/min |
| Machine size | 800*500*1300mm |
| Machine weight | 120kg |
| Machine power | 0.4KW/AC220V |

2.The posted product is square , stable , beautiful , fast and cheap . It is an indispensable main equipment which is widely used for making rigid box , jewelry box , phone box , shoe box and etc .
Dongguan Yuanyi Automation Equipment Co., Ltd. is a company that focuses on the research, development, production, and sales of post-press packaging, painting, and glue assembly machines. The company is located in Houjie Town, Dongguan City, with a factory area of 26000 square meters, The products have passed the EU CE certification and have a number of national patents. The company has developed closure box assembly machine, closure box & shoulder box assembly machine, eye shadow box assembly machine, collapsible box assembly machine, collapsible box assembly & forming machine and supporting equipment with its own intellectual property rights. Our idea:" honesty first, strength crucial, and serving clients wholeheartedly ".By abiding the business idea of"customer first,service crucial". We provide services for clients with superior quality, professional technical strength and efficient,untied and innovative spirit and by highlighting talents and techniques so that they can gain the maximum benefits while enjoying the latest machinery automatic achievements.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Rigid box making machine
- Good Quality Rigid Box Corner Pasting Machine Collapsible Box Paster
Related Categories
Hot Searches
- Automatic Bag Making Machine
- Box Packing Machine Factories
- Paper Bag Making Machine
- Film Making Machine Factories
- Packaging Box Making Machine
- Carton Box Making Machine Prices
- Box Bag Making Machine
- Carton Box Paper Making Machine
- Carton Box Making Machine Automatic
- Rigid Box Corner Pasting Machine Bulkbuy
More