Popular Automatic Closure Box Assembly/Forming Machine Upgrade
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Certification: | CE |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Multi-language Pioneer
Fast Delivery
Low MOQ
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
2 languages freely used by foreign trade staff. include: English, Japanese
The supplier can deliver the goods within 15 days
The MOQ for the supplier's products is 1
Sign In to see all verified strength labels (7)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- YY-900A
- Application
- Gifts & Arts, Box
- Driven Type
- Electric
- After-Sales Service Provided
- Engineers Available to Service Machinery Overseas
- Type
- Automatic Carton Making Machine
- Automatic Grade
- Automatic
- Usage
- Forming Box
- Other
- Support Customize
- Feature
- Fully Automatic
- Name
- Automatic Closure Box Assembly Machine
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 5100mm*2100mm*2000mm
- Trademark
- Yuanyi Automation
- Origin
- China
- HS Code
- 84413090
- Production Capacity
- 40/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 520.00cm * 210.00cm * 220.00cm
- Package Gross Weight
- 850.000kg
Product Description
| AUTOMATIC GLUEING MACHINE | |||
| Model NO. | YY-900A | Origin | China |
| Transport Package | Wooden case | Delivery Time | 7-12 day |
| HS Code | 84413090 | Trademark | Yuanyi Automation |
YY-900A Closure Box Assembly machine is a model developed and manufactured independently by Yuanyi to fully automate the book style rigid box making process. It can work with all types of the book style rigid boxes on the market, and it solves problems of the process being too complicated, taking too much time and consuming too much labor. It sprays glue and then places the base box onto the rigid covers accurately and efficiently. This machine drastically increases the precision and working speed for the box manufacturers, highly recommended for book style rigid box projects.
| Max cover size | 900mm×450mm |
| Min cover size | 90mm×90mm |
| Max inner box size | 450mm×450mm×120mm(L*W*H) |
| Min inner box size | 100mm×80mm×5mm(L*W*H) |
| Speed | 18-27 pcs/min |
| Positioning accuracy | ≤ ± 0.1mm |
| Machine size | 4300×2000×1900mm |
| Machine weight | 2800kg |

- High safety, short setting and adjusting time, fully digital, manual debugging is not needed, which is convenient and fast.
- Easy to operate, anyone can easily learn to use it well.
- Fast processing speed, spraying in lines, which is glue saving, strong bonding. No leakage.
- Automatic glue dispensing diversified and simplified.
- The bubble pressing process after the box glued to the rigid cover is precise and stable.
- The servo motor and automatic control system used in each part are imported high-end accessories with high stability, high accuracy and long service life.
Dongguan Yuanyi Automation Equipment Co., Ltd. is a company that focuses on the research, development, production, and sales of post-press packaging, painting, and glue assembly machines. The company is located in Houjie Town, Dongguan City, with a factory area of 26000 square meters, The products have passed the EU CE certification and have a number of national patents. The company has developed closure box assembly machine, closure box & shoulder box assembly machine, eye shadow box assembly machine, collapsible box assembly machine, collapsible box assembly & forming machine and supporting equipment with its own intellectual property rights. Our idea:" honesty first, strength crucial, and serving clients wholeheartedly ".By abiding the business idea of"customer first,service crucial". We provide services for clients with superior quality, professional technical strength and efficient,untied and innovative spirit and by highlighting talents and techniques so that they can gain the maximum benefits while enjoying the latest machinery automatic achievements.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Assembly machine
- Popular Automatic Closure Box Assembly/Forming Machine Upgrade
Related Categories
Hot Searches
More