| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| SEMI-AUTO HOT STAMPING MACHINE | |||
| Model NO. | YY-HS230 | Origin | China |
| Transport Package | Wooden case | Delivery Time | 7-12 day |
| HS Code | 84413090 | Trademark | Yuanyi Automation |

The pneumatic hot stamping machine adopts the principle of pneumatic automation. The equipment can precisely control the hot stamping time and the printing surface can be fine-tuned precisely. The high-precision design can save the consumption of anodized aluminum, adapt to the changing product specifications to the greatest extent, and is suitable for various processes of hot stamping.
| Working Table size | 350*450mm |
| Hot stamping size | 230*150mm |
| Adjustable height | 0-300mm |
| Working speed | 0-30 pcs/min |
| Machine size | 650*600*1680mm |
| Machine weight | 177kg |
| Machine power | 1.5kW/AC220V |
